Neden Storytelling?

Neden Storytelling? Cevabı çok basit: çünkü insanlar hikayelerden etkilenirler.

Güzel kurgulanmış, duygulara hitap eden, ustaca anlatılan bir hikaye akılda kalmayı sağlar ve etkiler. İşte bu yüzden günümüzde birçok marka kendine hikaye yaratıyor. Kimi zaman bunu reklamlarında kullanıyor, kimi zaman sosyal medyada ya da dijital mecraya yayıyor.

Eskiden bilgi kıymetliydi, çünkü bilgiye ulaşmak zordu. Ama artık çok kolay. Bilgi hep elimizin altında, bilgi her yerde. Kimse daha fazla yeni bilgiye ihtiyaç duymuyor. Bugün ihtiyaç duyduğumuz şey duygularımıza hitap edilmesi.

Markalar duygulara hitap ederken bireyler neden etmesin? Profesyonel iş yaşamında bir fikri satmak sadece satışçıların işi değildir. Hepimiz kendi “marketing”imizden sorumluyuz. Kariyerimizde yükselmek için, başarılı kabul edilmek için, fikrimizi satabilmek için biz de kendi yolumuzu bir marka gibi çizebiliyoruz.

Bir düşünün; karar vermenizi etkileyen şeyler nelerdir? En basitinden, satın alma kararlarınızı ne etkiler? Elbette maliyet önemlidir. Gerçekten her zaman her almak istediğiniz şeyin en ekonomik olanını mı tercih edersiniz? Veya, işyerinize yeni bir eleman aldığınızı düşünün. Kağıt üstünde optimum görünen adayı işe almaktan alıkoyan bir şey olur kimi zaman. Başka bir adayın bu işi daha iyi yapabileceğinize dair bir “his” vardır içinizde. Veya yapılan bir sunumdan öyle bir etkilenirsiniz ki, bir anda sınırları zorlayan bir bütçeye onay verirsiniz. Üstünden biraz vakit geçince aklınızda bütçeye dair rakam kalmayabilir belki ama sizde uyandırdığı his kalır. Rakamları hatırlamak için dönüp dosyaları inceleyebilirsiniz ama hissi hatırlamanıza gerek yoktur. O his zaten o esnada oluşmasa tekrar dönüp bakacak yeriniz de olmaz.

Bu yüzden bırakın insanlar bilgiye boğulmasın. Bilgi zaten bulunur. Önemli olan ne hissettikleridir. Hiç başınıza gelmedi mi? O gün tam olarak ne konuştuğumuzu hatırlamıyorum ama adama çok güvendim. Veya; ne yapmıştın şimdi hatırlayamadım ama o gün sana gerçekten çok kızmıştım. Bunları dememiş olan yoktur aramızda.

Bilgi kıymetlidir, hele ki yeniyse daha da… Ama hisler unutulmazdır. Duyguya hitap etmenin en kolay yolu ise hikayelerdir.

İşte bu yüzden biz “storytelling” diyoruz.